Prostovoljstvo

Prostovoljstvo

Ti ni vseeno? Rad/a pomagaš? Želiš sokrajanom nameniti nekaj prostega časa?

 

Pridruži se nam pri številnih aktivnostih, ki jih izvajamo skozi vse leto za otroke, mladostnike, starejše, bolne, invalide, osamljene, socialno ogrožene, ...

Prostovoljec v RKS – OZ Celje lahko opravlja naslednja prostovoljska dela:

- Širjenje znanj o temeljnih načelih Rdečega križa, humanitarnih vrednotah in o prvi pomoči
- Pripravljenost in odzivanje na nesreče: vključenost v ekipe prve pomoči ali druge oblike pomoči v primeru nesreč in izrednih dogodkov.
- Delovanje na področju zdravja in preventive: izvajanje brezplačnih meritev krvnega tlaka, sladkorja in holesterola, brezplačnih prikazov in tečajev prve pomoči, treniranje osnovnošolskih in srednješolskih ekip prve pomoči, izvajanje delavnic prve pomoči na osnovnih in srednjih šolah, vzdrževanje javno dostopnih defibrilatorjev, izvajanje in promocija drugih preventivnih programov.
- Pomoč pri izvedbi terenskih krvodajalskih akcij in promociji krvodajalstva.
-Organizacija prireditev, srečanj, posvetovanj, predavanj itd.
- Pridobivanje, prevzemanje, izdajanje, sortiranje, izmenjava materialne pomoči za prejemnike pomoči
- Psihosocialna pomoč socialno ogroženim
- Zbiranje prostovoljnih prispevkov ter drugih sredstev in dobrin za potrebe programov RKS – OZ Celje
- Informiranje o možnih oblikah pomoči.
- Izvajanje delavnic, predavanj, učne pomoči in drugih aktivnosti v dnevnem centru
- Pridobivanje novih prostovoljcev
- Vzdrževalna in druga podobna dela za potrebe RKS – OZ Celje
- Aktivnosti za uresničevanje programov Krajevnih organizacij oziroma programov RKS – OZ Celje po krajevnih skupnostih
- Zbiranje, urejanje dokumentov in druga administrativna dela
- Opravljanje nalog upravljanja v organih RKS – OZ Celje in vodenje RKS – OZ Celje
- Druge naloge za katere organ upravljanja, predsednik ali sekretar ocenijo, da so potrebne in koristne pri izvajanju programskih nalog združenja.

Vabimo te tudi, da prelistaš spodnji Katalog prostovoljskih del, kjer so posamezna prostovoljska dela izčrpno opisana ter se odločiš za delo/a, ki ti najbolj ustreza/jo.

Izpolni spodnjo prijavnico ali nas pokliči na 03/425 25 62 ali 03/425 25 63 oziroma nam piši na tajnistvo.celje@ozrks.si.
 

Delujemo v skladu z Etičnim kodeksom organiziranega prostovoljstva.

 

 

Pripete datoteke

Programi socialna dejavnost

SOSEDSKA POMOČ - pomoč na domu

Prostovoljke in prostovoljci, člani vseh 23 krajevnih organizacij RK, pomagajo svojim sokrajanom - zlasti starejšim, onemoglim, bolnim in invalidnim osebam ter osebam, ki živijo same in si iz različnih razlogov ne morejo ali znajo same organizirati življenja. Pomagajo jim pri osebni negi, gospodinjskih opravilih -kuhanju , pospravljanju, čiščenju, likanju, pri delu na vrtu (urejanje zelenjavnega vrta, pospravljanje pridelkov - krompir, koruza, grozdje...), pri pripravi kurjave (žaganje in sekanje drv). Pomagajo jim tudi pri urejanju zadev pri uradnih organih, peljejo jih k zdravniku, jim prinesejo zdravila iz lekarne in zanje nakupujejo živila. Namenjajo jim tudi vzpodbudno besedo.

OBISKI STAREJŠIH, OSAMLJENIH, BOLNIH IN INVALIDNIH OSEB NA DOMU

Prostovoljci 23 krajevnih organizacij Rdečega križa obiskujejo starejše, osamljene, invalidne in bolne sokrajane na domu, v Domovih za starejše občane in drugih zavodih. Obiskov in pozornosti so deležni tudi ljudje v veliki socialni stiski, ki jih revščina potiska v osamljenost in ozadje. Osamljenih, bolnih in invalidov se posebej spomnimo in jih obiščemo ob njihovih jubilejih, ob večjih zdravstvenih težavah in pred prazniki, ko je občutek osamljenosti, pozabljenosti in nemoči še večji kot sicer. Prostovoljke in prostovoljci s toplo besedo in skromno pozornostjo v obliki darilca pomagajo pri lajšanju osamljenosti in tako vlivajo vedrino tam, kjer je potrebno ter jo dajejo in hkrati sprejemajo tam, kjer se starejši, osamljeni in invalidi sami dobro znajdejo. Prostovoljci prisluhnejo pripovedim obiskanih o njihovih življenjskih uspehih in težavah ter jim tako sporočijo, da v svoji radosti in žalosti niso sami. Svetujejo jim, kam naj se obrnejo po pomoč, če je to potrebno in o težavah posameznikov obveščajo tudi OZRK Celje, ki se tudi odzove, če je to potrebno.

PSIHOSOCIALNA DEJAVNOST - POMOČ

RKS - OZ Celje in njegovi prostovoljci redno pomagajo posameznikom in družinam v socialni in psihični stiski, ki se zaradi težav, v katerih so se znašli (izguba dela, bolezen, nizke plače...), obračajo na RKS - OZ in njegovih 23 KORK. Prizadevamo si lajšati njihovo eksistenčno krizo in posledično socialno stisko. Pomagamo jim s hrano in oblačili, prispevki pri nakupu šolskih potrebščin ter v izrednih primerih in primerih naravnih nesreč tudi pri urejanju bivalnih prostorov. Pri tem posebno pozornost namenjajo enostarševskim družinam in družinam z več otroki, kjer ni dovolj rednih prihodkov za dostojno preživetje. Pomagamo starejšim ljudem, ki se preživljajo le s skromno pokojnino (takšnih je na našem območju zelo veliko). Materialno pomoč nudimo in svetujemo družinam, ki so zašle v krizo zaradi skrhanih medsebojnih odnosov, alkohola in podobno, otrokom in ženskam, žrtvam nasilja, invalidom in socialno ogroženim iz drugih izključenih skupin. V pisarni OZRK Celje smo vsak dan na voljo vsem, ki potrebujejo pomoč pri izpolnjevanju različnih vlog in pisanju prošenj ter informacije glede uveljavljanja socialnih pomoči in strokovne pomoči.

POSTAJE RDEČEGA KRIŽA

S postajami Rdečega križa RKS - Območno združenje Celje in njegovih 23 krajevnih organizacij s konkretnimi nasveti in akcijami krepi prizadevanja za bolj zdravo in kakovostnejše življenje vseh generacij prebivalstva. Na vseh postajah sodeluje zdravnik oz. medicinski delavec, ki udeležencem svetuje, kako živeti čim bolj zdravo in varno. Na postajah RK merijo krvni tlak ter količino holesterola in sladkorja v krvi. Postaje RK tako opravljajo del funkcije prve pomoči in vzpodbujajo odgovornost posameznikov za lastno zdravje. Na postajah prostovoljci RK in drugi udeleženci izmenjujejo mnenja in izkušnje glede zdravega načina življenja ter informacije o dogajanju v kraju, o delovanju krajevnih društev in drugih ustanov. Program ima velik pomen tudi za medgeneracijsko povezovanje.

Programi za starejše

SREČANJA STAREJŠIH OBČANOV

Srečanja starejših občanov so postala že stalnica delovanja krajevnih organizacij Rdečega križa v vseh občinah, ki jih pokriva RKS - Območno združenje Celje. Če jih ne bi bilo, bi jih naši starostniki prav pogrešali. To je priložnost, da se spomnimo jubilantov, priložnost za klepet in prijetno druženje, za obujanje spominov na mladost, na "tiste lepe stare čase", pa tudi priložnost, da malce spremenimo vsakodnevno okolje in izmenjamo izkušnje o boleznih ter križih in težavah, ki nas tarejo. Krajevne organizacije Rdečega križa se vedno potrudijo in pripravijo sproščujoč kulturni in zabavni program ter kaj dobrega za pod zob.

OBISKI STAREJŠIH, OSAMLJENIH, BOLNIH IN INVALIDNIH OSEB NA DOMU

Prostovoljci 19 krajevnih organizacij Rdečega križa bodo tudi v bodoče obiskovali starejše, osamljene, invalidne in bolne sokrajane na domu, v Domovih za starejše občane in drugih zavodih. Obiskov in pozornosti bodo deležni tudi ljudje v veliki socialni stiski, ki jih revščina potiska v osamljenost in ozadje. Osamljenih, bolnih in invalidov se bomo posebej spomnili in jih obiskovali ob njihovih jubilejih, ob večjih zdravstvenih težavah in pred prazniki, ko je občutek osamljenosti, pozabljenosti in nemoči še večji kot sicer. Prostovoljke in prostovoljci bodo s toplo besedo in skromno pozornostjo v obliki darilca pomagali pri lajšanju osamljenosti in tako vlivali vedrino tam, kjer bo potrebno ter jo dajali in hkrati sprejemali tam, kjer se starejši, osamljeni in invalidi sami dobro znajdejo. Prostovoljci bodo prisluhnili pripovedim obiskanih o njihovih življenjskih uspehih in težavah ter jim tako sporočili, da v svoji radosti in žalosti niso sami. Svetovali jim bodo, kam naj se obrnejo po pomoč, če bo to potrebno in o težavah posameznikov obveščali tudi RKS - OZ Celje, da bo če bo potrebno, reagiral tudi ta.

SKUPINE STARIH ZA SAMOPOMOČ

Pri Območnem združenju Rdečega križa Celje deluje ena skupina starih za samopomoč. V skupini se vsak teden družijo občanke in občani, starejši od 65 let. Srečanja trajajo od ure in pol do dveh ur, dodatne aktivnosti pa potekajo izven rednih srečanj.
Osnovna dejavnost skupine starih za samopomoč je pogovor, druge aktivnosti pa so še petje, branje, telovadba, izleti, srečanja z gosti (pisatelji, strokovnjaki za prehrano in kuhanje, medicinskimi delavci, mojstri domačih obrti...), ustvarjalne delavnice, pohodi…
Vsebina pogovorov so teme, ki udeležence povezujejo. To so: prijateljstvo, iskrenost, poštenje, kako premagati razočaranje, izmenjevanje kuharskih receptov, vrtnarskih in šiviljskih znanj, petje in druge glasbene aktivnosti, pogovor o prebrani knjigi… Udeleženci ob teh pogovorih posredujejo svoje življenjske izkušnje. Končni cilj je, da skupina naključno izbranih posameznikov postane prijateljska skupina, neke vrste velika družina, v kateri se bosta poglabljala medsebojno zaupanje ter razumevanje problemov in ravnanja drug drugega.

POBUDA ZA VKLJUČITEV V EKIPO PRVE POMOČI RKS – OZ CELJE

Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Celje objavlja pobudo, da se prijavite za članstvo v ekipi prve pomoči RKS - OZ Celje.

Ekipa prve pomoči je ob nesrečah podpora nujni medicinski pomoči kadar zaradi okoliščin in razsežnosti nesreče redni sitem nujne medicinske pomoči ne more zagotoviti zadostne oskrbe poškodovanih, nenadno obolelih.

 

Članstvo v ekipi prve pomoči pomeni:

delovanje v ekipi,

obiskovanje treningov,

usposabljanj,

izvajanje brezplačnih delavnic, promocij TPO in

udeležba na preverjanjih.

 

Najpomembnejša naloga pa je odziv pri nesrečah ali kadar je potrebna druga humanitarna pomoč.

Postopek vključitev v ekipo poteka tako, da se priključite treningom ekipe prve pomoči.

Člani občinske ekipe prve pomoč so zavedeni v evidencah regijskega centra za obveščanje.

RKS - OZ Celje jih v evidenco vpiše kadar prostovoljec, prostovoljka izkaže zanesljivost.

 

Zainteresirane vabimo, da se prijavijo na e-pošto:

celje.ozrk@ozrks.si  ali po pošti RKS OZ Celje, Kidričeva ulica 3, 3000 Celje

Varovanje in krepitev zdravja

Skladno s temeljnimi načeli gibanja igrajo aktivnosti v korist in podporo zdravju osrednjo vlogo pri izvajanju našega humanitarnega poslanstva.

Zdravje je za nas neodtujljiva človekova pravica ter ključni dejavnik človeškega dostojanstva in humanitarne pomoči. Ne predstavlja nam zgolj rezultat razvoja, ampak tudi ključni dejavnik socialne vključenosti, sodelovanja, povezanosti, državljanstva ter ekonomskega in socialnega napredka. Revščino, neenakosti, razširjajočo se socialno nepravičnost in pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic ter enakosti med spoloma pa dojemamo kot kritične določilnice telesnega, duševnega in socialnega zdravja.

Mednarodna ogroženost zdravja, ki jo povzročajo naravne katastrofe in nenehno se pojavljajoče nalezljive bolezni, ki so neposredno povezane z revščino so s strani samih Združenih narodov in SZO priznane kot osrednja sestavina nacionalnih strategij varovanja in krepitve zdravja.

Temeljne usmeritve

Na področju izvajanja zdravstvene preventive, vzgoje in promocije zdravja se Rdeči križ Slovenije opira na:

• svoje humanitarno poslanstvo
• smernice in priporočila Svetovne zdravstvene organizacije
• strategijo Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca
• smernice in priporočila Evropske unije in Ministrstva za zdravje republike Slovenije
• ter na primere dobre prakse s področju novega javnega zdravja v posameznih državah članicah EU.

Skladno s tem:

• si prizadevamo za varovanje in krepitev zdravja najbolj ranljivih.
• se povezujemo v okviru teh prizadevanj z vsemi ključnimi akterji
• se aktivno zavzemamo za celostni in povezan pristop k zdravju in
• dajemo prednost skupnostnim prizadevanjem za varovanje in krepitev zdravja
• se vključujemo v izobraževanje prebivalstva o zdravem načinu življenja
• se izobražujemo za sodelovanje v projektih in programih preventive, vzgoje in promocije zdravja
• stalno obveščamo in osveščamo prebivalstvo o pomenu zdravja in zdravega načina življenja in
• se z mrežo svojih prostovoljcev in strokovnih (so)delavcev vključujemo v projekte in programe varovanja in krepitve zdravja na lokalni, regionalni in nacionalni ravni.

Kot pomočnik oblastem v humanitarnih zadevah:

• se vključujemo v vsa organizirana prizadevanja za varovanje in krepitev zdravja in
• si pri tem prizadevamo za to, da so naše aktivnosti komplementarne z vladnimi in aktivnostmi drugih partnerjev.

Aktivnosti

• tekoče programske aktivnosti na posameznih področjih varovanja in krepitve zdravja,
• priložnostne aktivnosti ob vseh pomembnejših z zdravjem povezanih dogodkih (Svetovni dan brez tobaka, Svetovni dan hrane, Svetovni dan aidsa, Svetovni dan gibanja, Mesec boja proti zasvojenosti…),
• redna skrb za osveščanje in zmanjševanje delovanja posameznih rizičnih faktorjev (tobak, alkohol, nezdrava in neuravnotežena prehrana, prekomerna telesna teža, telesna neaktivnost…) ter
• priprava, tisk in razdeljevanje ustreznega števila preventivnih in zdravstveno-vzgojnih gradiv med različne ciljne publike/skupine prebivalstva.

©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.