Kako lahko pomagate?

Večkrat smo že dokazali, da se ob večjih nesrečah in dogodkih, prebivalci Slovenije znamo odzvati solidarno. To potrjuje tudi vaš odziv ob tokratnih katastrofalnih ujmah, ki so prizadele Slovenijo.

Pa vendar je pomembno opozoriti, da prehitevanje in ponujanje pomoči, ki trenutno ni skladna s potrebami ljudi, ni solidarnost!

Nevladne in druge organizacije na terenu opozarjamo, da pri svojih lokalnih društvih prevrite kaj se kje v določenem trenutku potrebuje – oblačila in stanovanjska oprema v tem trenutku, zagotovo ne. Kar pa ne pomeni, da ne bo povpraševanja po tovrstnih stvareh po enem tednu ali dveh, ko se bodo razmere že malo umirile.

V kolikor želite prostovoljiti in ljudem pomagati, kontaktirajte lokalno CZ, gasilce, ostala društva, ki vas bodo usmerila in vam dala napotke kako boste najbolj v pomoč. Vsekakor velja upoštevati navodila in napotke, ki prihajajo s strani koordinatorjev CZ, saj je ponekod teren nevaren in bi lahko vaša "neprava" pomoč, za ljudi na terenu pomenila dodatno delo.

Na RKS-OZ Celje bomo v času uradnih ur na voljo na telefonski številki 031 655 435, kjer boste lahko neposredno preverili kakšne donacije se v tem trenutku najbolj potrebuje.

 

Še enkrat hvala za izkazano solidarnost in skrb za sočloveka!

 

Za doniranje finančne pomoči prizadetim :

Pošljite SMS sporočilo s ključno besedo UJMA5 ali UJMA10 na številko 1919 in prispevali boste 5 oz. 10 EUR za pomoč prizadetemu prebivalstvu pri sanaciji škode, ki jo je povzročilo neurje. Prispevate lahko uporabniki mobilnih storitev Telekoma Slovenije, A1, T-2 in Telemacha.

 

Sredstva za pomoč pa lahko nakažete tudi na:

TRR Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana,

SI56 0310 0123 4567 891 (odprt pri SKB Banka d. d.),

sklic: 00 96875,

Namen: Ujma 2023,

BIC banke: SKBASI2X,

koda namena: CHAR – Dobrodelno plačilo.

 

 

 

 

Pomoč v poplavah PRIJAVA

KAKO POMAGATI PRI POPLAVAH?

V sodelovanju z Slovensko filantropijo  pozivamo vse zainteresirane posameznike k registraciji pripravljenosti za pomoč pri odpravljanju posledic poplav. Glede na navodila Uprave RS za zaščito in reševanje ter potrebe posameznikov vas bomo povabili k sodelovanju. 

Ob tem prosimo vse, da se na teren ne odpravljajte sami oz. ne dostavljate materialne donacije brez vnaprejšnjega dogovora z nami, s štabom civilne zaščite ali lokalnimi organizacijami!

Trenutno za vse nujne stvari skrbi civilna zaščita (vojska, policija, gasilci…), prostovoljska pomoč pa bo potrebna v prihodnjih dneh. Prosimo za potrpežljivost, upoštevanje navodil pristojnih in predvsem poskrbite za svojo varnost. 

Prostovoljsko delo bo potekalo na organiziran način, zagotovljena bo določena podpora. Od vas pričakujemo odgovornost in spoštovanje navodil. 

Hvala skupaj smo močnejši.

 

PRIJAVA PROSTOVOLJCA: OBRAZEC

Aktiviran državni načrt za poplave

Aktiviran državni načrt za poplave

Polna aktivacija Rdečega križa Slovenije z območnimi združenji, bolničarji, nastanitvenimi enotami in stacionarijem

Rdeči križ Slovenije je s svojimi območnimi združenji, ki so marsikje po Sloveniji ravno tako močno prizadeta, polno aktiviran in se v koordinaciji z enotami Civilne zaščite, z razpoložljivimi kapacitetami članov in predanih prostovoljcev nemudoma odziva na pomoč.

RKS je že aktiviral Nastanitveno enoto Ljubljana, ki je vključena v pomoč v Nastanitvenem centru v Zalogu, pomagali pa so tudi pri takojšnji zagotovitvi 30 prehranskih paketov, ki jih bomo - skupaj z dvema paletama vode, zaradi današnje neprevoznosti cest lahko najprej v soboto zjutraj za potrebe oskrbe evakuiranega prebivalstva dostavili na štab Civilne zaščite Kamnik. Ostali pripadniki RKS še ostajajo v pripravljenosti, seveda pa je potrebno izpostaviti, da se na področju severne Primorske, Gorenjske ter Koroške tamkajšnja območna združenja borijo s strašno vodno ujmo in posledicami neurij, ki so področja prizadela v preteklih dveh tednih.

Kolegi iz Rdečega križa Hrvaške so nam nemudoma ponudili pomoč in k nam nocoj dostavljajo kamion ustekleničene pitne vode, ki jo bomo v naslednjih dneh dostavili na področja, kjer je preskrba s pitno vodo motena oz. otežena. V pomoč pri oskrbi prebivalstva, ki je dobesedno odrezano od sveta na področju Koroške, Rdeči križ Avstrije na pomoč pošilja 6 ekip z reševalnimi vozili, v stanju polne pripravljenosti pa so tudi naše lastne ekipe bolničarjev.

Na Zvezi združenj Rdečega križa Slovenije smo vzpostavili tudi koordinacijsko skupino, ki je na elektronski naslov dosegljiva 24 ur na dan. 

Še enkrat pa vas opozarjamo, da domove zapuščajte le, če je to nujno potrebno, da pri delu ne ovirate intervencijskih ekip in da v prvi vrsti poskrbite za lastno varnost.

Rdeči križ Slovenije zaradi vodne ujme v polni pripravljenosti

Rdeči križ Slovenije zaradi vodne ujme v polni pripravljenosti

Aktiviran je bil državni načrt za poplave, Rdeči križ Slovenije je z območnimi združenji ter nastanitvenimi enotami in stacionarijem v pripravljenosti.

Obilne padavine, ki so danes ponoči zajele severno Primorsko, severozahodno, severovzhodno in osrednjo Slovenijo, so povzročile obilo težav in danes zjutraj je poveljnik Civilne zaščite RS aktiviral državni načrt za poplave.

Rdeči križ Slovenije je s svojimi območni združenji, ki so sicer marsikje močno prizadeta, v polni pripravljenosti in se bo nemudoma odzval na pomoč, po potrebi tudi z vsemi štirimi nastanitvenimi enotami in stacionarijem. Območna združenja pomoč nudijo v sodelovanju in koordinirano z enotami Civilne zaščite na terenu, preko razpoložljivih članov in prostovoljcev.

Prebivalstvo na ogroženih področjih ob tem tudi pozivamo, naj zaščitijo svoje premoženje, domov naj ne zapuščajo, če ni nujno, naj spremljajo obvestila in seveda – varnost naj bo vedno na prvem mestu.

Kako ravnati preventivno ob poplavah

V primeru, da doma nimate protipoplavnih vreč, si lahko pomagate na naslednje načine:

večje vreče za smeti lahko napolnite z zemljo in jih na enak način, kot je prikazano v zloženki postavljate/zlagate pred vrata/ostale odprtine,

vrata oziroma ostale odprtine oblečete v zaščitno folijo in jih tesno oblepite z izolirnim trakom,

izmerite širino zidne odprtine za vrata, kletno okno, uvoz v garažo ali katerokoli druge odprtine. V trgovini z gradbeni materiali kupite debelo OSB ploščo/vezano ploščo/desko in jo tam odrežite na izmerjeno mero. Kupite še purpen/silikon/steklarski kit. Na to potem pritisnete odrezani kos lesa in po potrebi še dodatno pritrdite z vijaki ali mizarsko spono.

V okolici vašega doma, ne pozabite tudi očistiti odtokov, talnih sifonov, ponikalnih jaškov (pometite in odstranite listje in drugo umazanijo), vse kar bi lahko voda naplavila v odtok.

Več koristnih nasvetov najdete v zloženki v priponki, kjer najdete tudi informacije, kako lahko zasilno preprečimo ali zmanjšamo poplavljanje preko kanalizacije.

©2025 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.